Dela nyhet
Kållered borta
6 dec 2016

Imorgon har vi Kållered på borta plan. Kållered ligger just nu på en 10;e plats i tabellen. I förra omgånegn föll man på borta is mot Töreboda med 4-2. Kållered har många skickliga spelare som kan skapa oreda för oss så det gäller att vara med från start.
Vi själva kommer ifrån en period som varit tung. Vi för hoppas att vändningen kom i förra omgången när vi vann i förlängningen mot Värnamo. Det var otroligt starkt gjort av killarna att kunna mobilsera krafter i den tredje perioden senast och aldrig ge sig. Kan vi mobilsera samma inställning och spel imorgon har vi stora chanser till poäng.
Vi har fått tillbaka Daniel Jonsson, Max Fredlund och Jakob Bertilsson samtidigt så är Jesper Blom och Mattias Öberg borta pga av sjukdom.
Sedan tidigare saknar vi Emil Andersson och Fredrik Samuelsson så vi har en bit kvar till fullt manskap.
Eric Bowallius
Sportchef